# wstecz #
A właściwie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych zajmuje powierzchnie 36111 ha. Istnieje od 1947 r. Nowocześnie wyposażony należy do największych tego typu obiektów w Europie.
UWAGA :
kategoryczny zakaz spływu kajakiem na odcinku od mostu drogowego na drodze Drawsko - Kalisz (droga nr 175) aż do Prostyni. Patrz również opis Starej Drawy.
Spływ na odcinku jezioro Lubie - most : dozwolony po wcześniejszym uzgodnieniu i otrzymaniu pisemnego zezwolenia od jednostki wojskowej. O takie zezwolenie należy wystąpić przed spływem wysyłając do jednostki pismo w tej sprawie.
Adres: Jednostka Wojskowa 1965 (78-513 Oleszno k/Drawska Pom., tel. 0-94 367-40-00).
W piśmie należy podać termin płynięcia, ilość osób wraz z imionami i nazwiskami uczestników, a także adres i telefon przewodnika grupy. W przypadku trwania w danym terminie ćwiczeń wojskowych Dowództwo JW 1965 może wydać decyzję odmowną. Zgoda niniejsza obejmuje tylko odcinek od wypływu z jez. Lubie do mostu drogowego na szosie Kalisz Pomorski -Drawsko Pomorskie. Odcinek poniżej aż do miejscowości Prostynia jest wyłączony całkowicie z ruchu turystycznego z uwagi na zagrożenie życia (poligon artyleryjski!). Z tego miejsca musimy przewieść kajaki aż do mostu w Prostyni, gdzie przy moście na szosie Szczecin - Bydgoszcz możemy je ponownie zwodować.
Szkolenia na poligonie odbywają się na tzw. pasach taktycznych. Przykładowo na pasie taktycznym „Bucierz", o powierzchni 3200 ha, długości 8 km i szerokości 3200 m, zlokalizowanym w centralnej części poligonu, może szkolić się brygada zmechanizowana w natarciu lub też wzmocniony batalion w obronie.
Oprócz pasów taktycznych w Centrum znajdują się strzelnice artyleryjska, wozów bojowych, nawodna, piechoty, a także ośrodki szkolenia przeciwchemicznego, forsowania przeszkód wodnych, szkolenia specjalnego, rzutnia granatów ręcznych, dwa lotniska polowe.
Ćwiczy tutaj także lotnictwo, zarówno Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej Kraju i Wojsk Lądowych (śmigłowce bojowe i wsparcia pola walki). Zaplecze logistyczne stanowią obozowiska mogące pomieścić jednorazowo 3000 żołnierzy. Urozmaicony krajobraz (lasy, jeziora, bagna, rzeki, rozlewiska, wrzosowiska).
Od połowy lat dziewięćdziesiątych poligon jest odpłatnie udostępniany wojskom NATO. Szkolą się tutaj Brytyjczycy, Włosi, Niemcy, Belgowie, Holendrzy i Amerykanie. Co pewien czas organizowane są wielkie międzynarodowe manewry w ramach współpracy sojuszniczej państw - członków Paktu Północnoatlantyckiego.