wstecz #

Poligon Drawski 

A właściwie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych zajmuje powierzchnie 36111 ha. Istnieje od 1947 r. Nowocześnie wyposażony należy do największych tego typu obiektów w Europie. 

UWAGA : 

kategoryczny zakaz spływu kajakiem na odcinku od mostu drogowego na drodze Drawsko - Kalisz (droga nr 175) aż do Prostyni. Patrz również opis Starej Drawy.

Spływ na odcinku jezioro Lubie - most : dozwolony po wcześniejszym uzgodnieniu i otrzymaniu pisemnego zezwolenia od jednostki wojskowej. O takie zezwolenie należy wystąpić przed spływem wysyłając do jednostki pismo w tej sprawie.

Adres: Jednostka Wojskowa 1965 (78-513 Oleszno k/Drawska Pom., tel. 0-94 367-40-00).

W piśmie należy podać termin płynięcia, ilość osób wraz z imionami i nazwiskami uczestników, a także adres i telefon przewodnika grupy. W przypadku trwania w danym terminie ćwiczeń wojskowych Dowództwo JW 1965 może wydać decyzję odmowną. Zgoda niniejsza obejmuje tylko odcinek od wypływu z jez. Lubie do mostu drogowego na szosie Kalisz Pomorski -Drawsko Pomorskie. Odcinek poniżej aż do miejscowości Prostynia jest wyłączony całkowicie z ruchu turystycznego z uwagi na zagroże­nie życia (poligon artyleryjski!). Z tego miejsca musimy przewieść kajaki aż do mostu w Prostyni, gdzie przy moście na szosie Szczecin - Bydgoszcz możemy je ponownie zwodować.

Szkolenia na poligonie odbywają się na tzw. pasach taktycznych. Przykła­dowo na pasie tak­tycznym „Bucierz", o powierzchni 3200 ha, długości 8 km i szerokości 3200 m, zlokalizowanym w centralnej części poligonu, może szko­lić się brygada zme­chanizowana w natar­ciu lub też wzmocnio­ny batalion w obronie. 

Oprócz pasów tak­tycznych w Centrum znajdują się strzelnice artyleryjska, wozów bojowych, nawodna, pie­choty, a także ośrodki szkolenia przeciwchemicznego, forsowania prze­szkód wodnych, szkolenia specjalnego, rzutnia granatów ręcznych, dwa lotniska polowe. 

Ćwiczy tutaj także lotnictwo, zarówno Wojsk Lotni­czych i Obrony Powietrznej Kraju i Wojsk Lądowych (śmigłowce bojo­we i wsparcia pola walki). Zaplecze logistyczne stanowią obozowiska mogące pomieścić jednorazowo 3000 żołnierzy. Urozmaicony krajo­braz (lasy, jeziora, bagna, rzeki, rozlewiska, wrzosowiska). 

Od połowy lat dziewięćdziesiątych poligon jest odpłatnie udostępniany wojskom NATO. Szkolą się tutaj Brytyjczycy, Włosi, Niemcy, Belgowie, Holen­drzy i Amerykanie. Co pewien czas organizowane są wielkie między­narodowe manewry w ramach współpracy sojuszniczej państw - człon­ków Paktu Północnoatlantyckiego.