# wstecz #
Wieś ta położona na liczącym ok. 60 m szerokości przesmyku dwóch wymienionych nazywała się dawniej Drahim.
Warowna osada już w zamierzchłym średniowieczu strzegła szlaku solnego z Wielkopolski do Kołobrzegu. Drewniany grodek w XII w. był najbardziej na północ wysuniętą częścią Wielkopolski.
W 1291 r. osada została nadana zakonowi templariuszy, a w 1307 r. po likwidacji tego kontrowersyjnego zakonu przeszła w ręce joanitów, którzy podjęli budowę zamku. To właśnie joanici zorganizowali mennicę fałszywych monet produkowanych w takich ilościach, że wpuszczenie ich w obieg pogorszyło znacząco sytuacje ekonomiczną w tej części Europy. Krótko potem osada została zagrabiona przez Brandenburczyków, przegnanych później przez Kazimierza Wielkiego, który wzniósł tutaj okazały zamek - strażnicę graniczną.
Od 1407 r. zamek stał się siedzibą starostów polskich. W 1422 opanowali go na krótko Krzyżacy. Zaś w 1657 r. spalili go częściowo Szwedzi. Za czasów polskiego panowania funkcje starostów drahimskich pełnili przedstawiciele znamienitych pomorskich i wielkopolskich rodów - Ostrorogów, Golców, Czarnkowskich, Żarnowskich, Potockich.
W 1668 r. zamek przeszedł ponownie w ręce brandenburskie, tym razem jako zastaw za niespłacone długi będące wynikiem pomocy udzielonej Polsce w walce z potopem szwedzkim za panowania Jana Kazimierza. Potężna warownia została zniszczona w wyniku wojny siedmioletniej (1756-63), jaką toczyły Prusy z Rosją. Zniszczenia były tak wielkie, że po zmianie granic jaka miała miejsce w wyniku l rozbioru Polski w 1772 r., odbudowa zamku okazała się nieopłacalna.
Dziś monumentalne ruiny zlokalizowane na wzgórzu wznoszącym się 20 m ponad taflę jezior są jedną z największych atrakcji Pojezierza Drawskiego. Zachowały się mury kurtynowe wysokości do 12 m i grubości do 1,5 m, oraz studnia na dziedzińcu. W obrębie ruin jeden z ładniejszych punktów widokowych na jez. Drawsko i Żerdno, a przy parkingu ciekawa ekspozycja obrazująca dzieje Drahimia i zamku.
Swój początek ma tutaj także ścieżka przyrodnicza prowadząca do jez. Prosino (długość 16,5 km, czas przejścia -cały dzień). Niedaleko znajdują się ponadto dwa grodziska datowane na VII-IX w.
W samej wsi warto jeszcze zobaczyć pochodzący z 1870 r. filialny, jednonawowy kościół pod wezwaniem Wszystkich Świętych, wzniesiony z kamieni łamanych i cegły na miejscu starszego kościoła z XIII w.
Bazę turystyczną tworzy kilka ośrodków wczasowych, pole namiotowe i wypożyczalnia sprzętu pływającego.