Rzeka i towarzysząca jej roślinność stwarzają warunki do życia dla wielu gatunków ptaków. Są wśród nich - podobnie jak i wśród ryb - gatunki spotykane tylko nad szybko płynącymi i czystymi rzekami o charakterze przypominającym rzeki górskie, ale są też i takie, którym odpowiada po prostu współwystępowanie wody i lasu.
Kaczka krzyżówka, "dzika kaczka", znana chyba każdemu, jest najpospolitszym ptakiem spotykanym na Drawie. Buduje gniazda w przybrzeżnych szuwarach na spokojniejszych odcinkach rzeki. Od jesieni do wiosny samce noszą barwną szatę godową (charakterystyczne ubarwienie głowy - zielone z metalicznym połyskiem), latem są szare podobnie jak samice, a cechą odróżniającą je od innych gatunków jest granatowe "lusterko" na skrzydle.
Gągoł jest drugą pod względem pospolitości występowania kaczką Drawy. Samce w szacie godowej są kontrastowo czarno-białe, z lekko "kanciastą" głową i białą plamą na policzku. Samica i samiec w szacie spoczynkowej są szare z czarną głową i jasną obrożą na szyi. Gągoł gnieździ się nie w nawodnej roślinności, a w dziuplach drzew, na wysokości do 20 m, nawet w odległości kilometra od wody. Kilkudniowe pisklęta wypadają z dziupli (zwykle bez szkody dla siebie) i są przez samicę sprowadzane na wodę.
Jeszcze kilkanaście lat temu sytuacja gągoła w Polsce budziła poważne obawy; liczebność tego gatunku systematycznie malała. Obecnie gągołów jest coraz więcej, choć ich występowanie ograniczone jest obecnością odpowiednich biotopów - starych lasów z odpowiednią liczbą dziuplastych drzew rosnących w pobliżu wody. Takie warunki znajduje ta ciekawa kaczka nad Drawą.
Tracz nurogęś jest drugim gatunkiem związanym ze środowiskiem wodnym, a gnieżdżącym się w dziuplach drzew. Rybożerny ptak o szlachetnej, smukłej sylwetce pojawia się na Drawie wczesną wiosną, w okresie łączenia się w pary. Gniazdować woli jednak w pobliżu jezior. Samce w szacie godowej mają prawie czarną głowę z metalicznym, zielonym połyskiem, a resztę ciała jasną z łososiowym nalotem na piersi. Samice i samce w szacie spoczynkowej przybierają szaro popielate upierzenie ciała i rude głowy.
Czapla siwa to ptak, którego spotkanie podczas spływu jest prawie pewne. Dużego, szarego ptaka wielkości bociana trudno pomylić z jakimkolwiek innym. Czapla nad rzeką poluje na drobne ryby, czatując na nie w charakterystycznej pozie. Spotykane nad Drawą ptaki lęgną się w koloniach odległych o kilkadziesiąt kilometrów, przylatując tu tylko na żerowanie.
Łabędź niemy, powszechnie znany, gnieździ się wśród roślinności wodnej na rozlewiskach Drawy. Łabędzie, jakie spotykamy na szlaku, nie przypominają tych z miejskich parków, na widok kajaka przybierają bowiem najczęściej pozę majestatyczną, z lekko uniesionymi skrzydłami, a nawet grożącą - z odchyloną do tyłu szyją. Ptaki w okresie lęgów i wodzenia młodych nie lubią zbyt bliskiego podpływania i mogą reagować agresywnie. Atak łabędzia może skończyć się wywrotką kajaka, a uderzenie skrzydłem - np. złamaniem ręki, dlatego wskazane jest zachowanie jak największej ostrożności.
Łabędź niemy kilkanaście lat temu - podobnie jak gągoł - był ptakiem ginącym, a jego gniazda rejestrowano jako osobliwość ornitologiczną. Dziś stał się pospolity. Powyżej elektrowni Kamienna od kilku lat gnieździ się regularnie łabędź tzw. odmiany polskiej. Młode tej odmiany nie są szarymi "brzydkimi kaczątkami", a od początku są białe.
Zimą na Drawie pojawiają się stadka przylatujących z północy Europy łabędzi krzykliwych, różniących się od niemych żółtym dziobem bez czarnego guza u nasady, wyprostowaną zazwyczaj szyją i częstym odzywaniem się.
Pliszka górska to niewielki ptak, którego liczne występowanie jest osobliwością Drawy. Pliszka ta jest żółta (gdy spostrzeżemy małego, żółtego ptaka w pobliżu nurtu rzeki, to prawie na pewno będzie to przedstawiciel tego gatunku), a samiec ma charakterystyczne czarne podgardle. Do końca XIX w. pliszka górska zamieszkiwała - zgodnie ze swą nazwą - otoczenie potoków w Karpatach i Sudetach, potem jednak odkryła dogodne dla siebie biotopy nad rzekami Pojezierza Pomorskiego. Dziś występuje nad rzekami Pomorza, choć nie ma jej np. na Mazurach. Populacja nad Drawą jest jedną z liczniejszych. Nad rzeką pojawia się też często pospolita pliszka siwa o szarawym ubarwieniu.
Pluszcz, to również bywalec doliny Drawy. Większości osób ptak ten znany jest tylko znad potoków górskich Karpat i Sudetów. Pluszcze zalatujące nad Drawę nie pochodzą z naszych gór, ale ze Skandynawii i reprezentują inny podgatunek (drobne różnice w ubarwieniu). Pojawiają się rzadko, ale regularnie w półroczu zimowym.
Zimorodek, to znany ptak o jaskrawym ubarwieniu z dominacją koloru niebieskiego, związany z czystymi, nizinnymi rzekami. Widać go najczęściej jako "niebieskiego ptaka przemykającego nad wodą", bo bardzo rzadko daje się obserwować w spoczynku. Zimorodek żywi się małymi rybkami, gniazduje w norach kopanych w brzegach rzeki. Nie lęgnie się zimą; jego nazwa jest albo wynikiem obserwacji zwiększania się liczebności tego gatunku w półroczu zimowym (kiedy to przylatują zimorodki z północy), albo zniekształceniem pierwotnego określenia "ziemiorodek".
Jaskółka brzegówka (w odróżnieniu od domowych jaskółek w ubarwieniu dominuje kolor brązowy) nie jest związana z wodą. Gliniaste skarpy obrywów podmywanych przez rzekę są jednak dla niej dogodnymi miejscami do kopania nor na gniazda. W odróżnieniu od zimorodka, jaskółki są towarzyskie i tworzą kolonie lęgowe, np. na brzegu Drawy w okolicy Mostnik.
Oprócz wymienionych wyżej ptaków, szczególnie związanych z doliną rzeki, prawdopodobne jest spotkanie gatunków związanych z innymi biotopami. Szczególną atrakcją terenu są stosunkowo licznie występujące ptaki drapieżne. Nad Moczele zalatuje często bielik, bardzo duży ptak o sylwetce orła, z krótkim, białym od dołu ogonem. Czasami na Drawie poluje rybołów, prawie biały ptak z ciemnymi plamami w miejscu zgięcia skrzydeł. Wiosennym wieczorem można usłyszeć sowy - najczęściej puszczyka, ale gdy szczęście dopisze - także puchacza (Puszcza Drawska jest jednym z głównych rejonów występowania puchacza w Polsce).